Päivähoidon vanhempainyhdistys perustettiin

Jokioisten päivähoidon vanhempainyhdistys ry perustettiin Jokioisilla 22. maaliskuuta 2022. Vanhempainyhdistyksen tarpeesta varhaiskasvatukseen oli eri yhteyksissä keskusteltu vuosien varrella moneen otteeseen, mutta vuodenvaihteessa 2021-22 keskustelua alettiin käydä vakavammin. Jokioisilla Miinan ja Paanan koulussa toimii yhteinen vanhempainyhdistys, mutta varhaiskasvatuksessa vastaavaa toimintaa ei ole ollut vuosiin, jos koskaan.

Perustamiskokouksessa yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin Mira Kulmala-Sjöman. Hallitukseen valittiin lisäksi Anniina Isoaho, Anni Virtanen, Susanna Ylander, Saija Pennanen, Nina Pennanen ja Elina Salo.

Yhdistyksen tavoitteena on saada toiminta kevään ja kesän aikana käyntiin niin, että elokuussa uuden toimikauden alussa voidaan käynnistää aktiivinen toiminta ja jäsenhankinta.